Modelul este o copie simplificată a lumii reale, deoarece incorporează numai o parte din totalul elementelor în discuţie.
Modelele sunt valoroase prin:
- furnizarea unor cunoştinţe îmbunătăţite despre diverse pieţe, despre modul cum ajung consumatorii la deciziile lor de cumpărare şi căile prin care aceste decizii pot fi influenţate prin diverse acţiuni de marketing;
- posibilitatea unor predicţii mai bune a naturii structurii viitoare a pieţei;
- ajută la integrarea unui număr mai mare de concepte şi constatări ce există atât în cercetarea generală de marketing, cât şi în sistemele de informaţii de marketing ale companiilor;
- indică lipsurile de informaţii despre structurile de marketing şi în cunoaşterea diferitelor pieţe, ghidând realizarea şi implementarea studiilor specifice de piaţă;
- îmbunătăţeşte comunicarea între cercetători şi managementul marketingului;
- îmbunătăţeşte proiectele specifice de cercetare, prin identificarea structurii de informaţii cerute, a căilor de operaţionalizare a lor şi prin relevarea celor mai adecvate tehnici de analiză.
Modelele pot fi de mai multe tipuri:
- micromodele şi macromodele realizate în funcţie de nivelul de agregare al pieţei. Macromodelele se concentrează asupra pieţei la nivel global, tratând-o ca un sistem total, în timp ce micromodelele tratează fiecare entitate separat.
- Modelele bazate pe statistici şi modelele bazate pe comportament se completează, deoarece cel de-al doilea tip are o bogăţie de conţinut care poate fi temperată prin modelele de tip statistic, în care comportamentul consumatorului este reprezentat printr-o funcţie matematică de variabile incluse.
- Modelele bazate pe atitudini (imagini, credinţe, convingeri) deduc o legătură între atitudini şi comportamentul ulterior, prin monitorizarea atitudinuilor urmărindu-se modelarea comportamentului consumatorului.
- Modelele exploratorii se focalizează asupra descrierilor proceselor comportamentale, fără a furniza informaţii care să explice comportamentul consumatorului
- Modelele predictive arată felul în care vor reacţiona pieţele la circumstanţe specifice
- Modele derivate din cercetări ad-hoc sunt cele pentru care parametrii şi datele de intrare sunt special concepute. Astfel de modele pot fi proiectate pentru a cunoaşte probabilitatea acceptării noilor performanţe ale unui produs, eficacitatea promovărilor alternative sau impactul unui buget publicitar mai mare sau mai mic. Cunoaşterea unor astfel de aspecte este necesară pentru definirea deciziei consumatoruluişi a influenţelor care afectează decizia sa